Ako si poradiť s panickým atakom

06.06.2017

Akútny panický stav, či panický atak - je téma, ktorá sa nás momentálne intenzívne dotýka. Mnohí z nás sme panický atak už niekedy v živote zažili, prípadne máme niekoho v blízkom okolí, koho panické úzkosti trápia.

Poznáte to: cestujete do zamestnania alebo varíte, či sa prechádzate a odrazu sa vo Vašom vnútri niečo zmení. Akoby niekto prepol vypínač a z Vášho vnútra sa začnú valiť intenzívne pocity. Vo Vašej mysli sa objaví akútny strach a telo následne reaguje. Prepne do režimu uteč alebo bojuj. Rozum prestáva analyticky uvažovať, telo sa nachádza v stave ako pri vážnom vonkajšom ohrození. Tep sa zrýchľuje, srdce intenzívne búši, dych sa skracuje a napätie vo svaloch narastá.

Keďže okolo nás nie je žiadne viditeľné ohrozenie, na ktoré by sme mohli reagovať, v mysli sa rozbiehajú myšlienky neistoty a strachu z neznáma. Toto vyvoláva ďalšiu reakciu tela a vzniká začarovaný kruh.

Každý, kto niečo podobné zažil, sa strasie už len pri obyčajnej spomienke. Ak sa Vám panické stavy opakujú, doporučujem vyhľadať odborníka - psychológa alebo v ťažkých stavoch psychiatra.

Homeopatia pomáha ako doplnková terapia. S homeopatom sa porozprávate o svojich trápeniach. O tom ako a kedy tieto stavy začali, čo mohlo byť spúšťačom a podobne. Niekedy si však človek nepamätá, čím sa mohli takéto stavy spustiť. Nevadí. Ak homeopat dobre pochopí, čo sa vo Vás odohráva a čo Vás trápi, dokáže vybrať homepatiká aj tak.

Homeopatiká vybraté na mieru pomôžu rozpustiť bloky vo Vašom podvedomí a Vám sa vráti vnútorná rovnováha. Na panické úzkosti už nie je dôvod.

Čo však v prípade akútneho panického ataku? Ako si môže človek pomôcť sám?

Prvou podmienkou je - uvedomiť si, čo sa deje. Uvedomiť si, že práve teraz sa rozbieha panická úzkosť. Zo začiatku je ťažké si tento stav zvedomiť. Rozprávajte sa preto so svojimi blízkymi o Vašom probléme ešte v čase pohody. Vysvetlite im, čo sa vo Vás deje a ako Vám môžu v danom okamžiku pomôcť. Poproste ich, aby Vám pripomenuli, čo robiť.

Panický stav
Panický stav

Čo robiť počas panickej úzkosti?

Majte pri sebe vždy svoj "balíček prvej pomoci" - homeopatiká Aconitum 30CH a krízové kvapky (rescue remedy) z Bachových kvetov.

Akonáhle si uvedomíte, že panika prichádza, užite 2 globulky homeopatika Aconitum napelus. Do pollitrovej fľaše s čistou vodou alebo do veľkého pohára si kvapnite 4 kvapky rescue remedy.

Tak. Všetko je pripravené, guličky sa rozpúšťajú v ústach a Vy sa môžete sústrediť na dýchanie. Všetko ide bokom, koniec koncov, počas panického ataku človek aj tak nie je schopný príliš vnímať okolie. Neexistuje teraz nič dôležitejšie ako dýchanie. Hlboký nádych na 4 doby, zádrž dychu na dve, výdych na štyri doby a zádrž na dve. A opakujeme. Nezabudnite. Zádrže dychu sú naozaj dôležité.

Dýchanie si natrénujte už teraz, keď ste v pokoji a nič Vás netrápi. Počas panického ataku, si stačí spomenúť a začať dýchať automaticky.

Hneď ako sa Vám podarí celú pozornosť sústrediť na dýchanie a dokážete ho zautomatizovať, tak začnite vedome uvoľňovať napäté svaly. Nikam sa neponáhľajte, doprajte si čas. Akékoľvek náhlenie len predlžuje úskostný stav a je teda kontraproduktívne.

Keď sa guličky v ústach rozpustia, prichádza čas na popíjanie po dúškoch roztok z fľaše alebo pohára. Roztok dopite v priebehu dňa.

Funguje to vždy. Najťažšie je si uvedomiť, čo robiť. Preto je dôležité sa podeliť so svojím problémom s blízkymi, aby Vám všetko potrebné pripomenuli.

Ďalšou veľkou pomôckou je meditácia "SOM V BEZPEČÍ". Táto meditácia je v jednej verzii obohatená o o binaurálne frekvencie, ktoré ladia váš mozog do hladiny alfa a Solfeggio frekvenciu 396. Táto frekvencia pomáha rozpúšťať pocity viny, stresu a strachu. Pri ataku úzkosti je náš mozog vo vysokej hladine beta - čiže v stave "ide mi o život". Pri počúvaní meditácie s frekvenciami sa mozog prirodzene prelaďuje a tým nastáva vnútorné upokojenie. Meditáciu nájdete tu. 

Ak sú ataky zriedkavé, verím, že sa ich týmto spôsobom dokážete postupne zbaviť. Ak je však problém hlboký a častý, nezabudnite vyhľadať odbornú pomoc. 

PS: Tak ako každý z mojich článkov, ani tento nenahrádza lekársku starostlivosť. Vyjadrujem tu len svoje názory a svoj pohľad na život. 


Obchodné podmienky
Ochrana osobných údajov