Úvod do homeopatie

 V princípe existujú dva spôsoby terapie. Buď podobným alebo opačným. Alopatia = znamená liečba opačným, t.j. to, čo robí klasická medicína čiže klasické lieky a bylinky. Napr. ak je niektorý parameter tela príliš vysoko tak zasiahnu, aby ho znížili. Ak astmatik nemôže dýchať, lebo sa mu stiahli priedušky, tak existujú spreje, ktoré účinkujú prakticky okamžite a priedušky roztiahnu. To je skvelé. Homeopatia funguje na princípe podobné podobným. To znamená - aký stav homeopatikum vyvolá pri takzvanej skúške (provingu), taký stav je schopné aj odstrániť. Toto sú prvé a základné princípy.

Možno z toho vzniklo nedorozumenie, že tieto dva spôsoby idú proti sebe. Aj keď to tak na prvý pohľad môže pôsobiť, nie je to tak. Alopatia funguje opačne vždy len v určitej oblasti. Vždy rieši len jeden parameter a nikdy nie celok, pretože tonie je možné. Nedokážeme nájsť opačné k dotyčnému človeku, pretože tých parametrov je príliš veľa.

Vráťme sa teraz k človeku s astmou. Ak niekto z Vás má astmu, tak viete aký príšerný je pocit, keď sa nemôžete nadýchnuť. Ide predsa o život a tá hrôza o to viac sťahuje priedušky. Sprej je vyslobodenie. Po istej dobe si však niektorí z týchto ľudí povedia, že ja nechcem užívať spreje celý život. Majú na to rôzne dôvody a všetky sú rovnako dobré. A tak tento človek vyhľadá homeopata. Homeopatia je holistická metóda, takže homeopat sa bude dotyčného pýtať čudné otázky z obdobia kedy jeho problémy začali a podobne. Zaujíma sa nielen o fyzické prejavy, ale najmä o to, čo ho trápi, čo si myslí a tak ďalej. A v tomto rozhovore sa snaží spoznať známy obraz homeopatika. Pán s astmou naďalej užíva svoje spreje, či lieky od lekára, lebo v danom okamžiku ich jeho telo potrebuje. Avšak po homeopatikách sa začne niečo diať. Väčšinou ide o to, že zrazu potrebuje sprej menej často, zlepšia sa mu výsledky a lekár mu môže znížiť dávky liekov. A pomaly krok za krokom vedie alopatia a homeopatia nášho astmatika k neastmatikovi.

Čo je podstatou homeopatie?

Poďme k tým cukrovým guličkám. Naozaj používame cukrové guličky a naozaj pod mikroskopom pri vyšších potenciách nájdete len cukor. Aj Higgsov bozon na svoje objavenie čakal 40 rokov a to ho vedeli aspoň teoreticky popísať a vypočítať. Homeopatia má tú smolu, že stojí na okraji záujmu a tak neexistujú vedecké tímy, ktoré by sa týmto problémom zaoberali. My homeopati sme momentálne len praktici.

Fakt je ten, že riediť nestačí. Nie je to také jednoduché akože hoďme do mora jednu rastlinku arniky a budeme mať more homeopatika. Homeopatiká sa vyrábajú riedením v presnom pomere 1:10 riedenie D alebo 1:100 riedenie C alebo CH. Koľkokrát bola látka nariedená je uvedené za názvom homeopatika. Napr. Arnica 30CH. Vezme sa rastlinka, tá sa buď trituruje, t.j. hodinu sa trie s mliečnym cukrom v mažiari alebo sa maceruje v alkohole. Z toho sa odoberie časť a nariedi v pomere 1:100. Toto sa potom pretrepáva. T.j. fľaštičkou sa 10x udrie o podložku, aby v tekutine prebehlo vírenie a potom sa zas riedi. A toto je podstata. Je to celkom vtipné, že ani v tomto technickom období zatiaľ netušíme, čo vlastne sa v tekutine pri pretrepávaní deje a prečo.

Tieto guličky sa potom v takzvaných provingoch testujú. T.j. podľa presných pravidiel homeopati užívajú homeopatiká a netušia, čo berú. Pozorovatelia zapisujú počas určitého obdobia príznaky, ktoré im hlásia a tie, čo sa objavia u väčšieho množstva ľudí sú potom záväzne priradené k príznakom homeopatika.

Ako sa to používa v praxi?

Každé homeopatikum má svoj charakter, svoju zvláštnu povahu, ktorou sa odlišuje od iných. Tak ako sa ľudské bytosti odlišujú jeden od druhého podobne je to aj s ochoreniami alebo lepšie povedané chorobnými stavmi, ktoré sa od seba navzájom odlišujú. Niektoré ochorenia nastupujú náhle a prudko, s veľkou intenzitou. Niektoré nastupujú pomaly a kontinuálne sa zhoršujú alebo kolíšu a vracajú sa.

V praxi je teda potrebné rozpoznať stav, v akom sa nachádza chorý človek a k nemu priradiť potrebné homeopatikum.

My sa tu budeme zaoberať len akútnymi ochoreniami. Riešiť chronické je náročnejšie.

Čo je akútne ochorenie?

Je to náhle vzplanutie choroby z určitých dôvodov.

Kedy prichádza akútne ochorenie?

Ak je imunitný systém niečím oslabený, ak telo nemá dosť síl bojovať s vírusmi a baktériami tak nastupuje akútne ochorenie. Ak má človek prirodzene funkčný imunitný systém, tak si s týmito ochoreniami bežne poradí. Avšak v prípade rôznej zvýšenej psychickej alebo fyzickej záťaže, t.j. ak sa napríklad podchladí na zastávke alebo je vyčerpaný zo životných problémov, rôznych zmien a podobne tak sa môže stať, že imunitný systém nestíha. Prepukne ochorenie, potrebujeme si oddýchnuť a prípadne potrebujeme aj pomoc zvonka.

Ako prvý krok je dobré naučiť sa pýtať seba, či svojich blízkych - čo teraz potrebuješ?

Často zistíte, že je to veľmi jednoduché. Stačí len oddych, objatie. Pocit, že je všetko vporiadku a ja si môžem dopriať čas a priestor na zotavenie. Niekedy to však také jednoduché nie je a naše telo potrebuje pomoc. A vtedy prichádza na rad homeopatia alebo hoci aj alopatia.

Na čo sa teda zameriavať a kam sa pozerať počas akútneho ochorenia, keď ma nezaujíma diagnóza ale stav?

Dôležité sú zmeny energie a správania počas choroby. Presný postup je uvedený vo videu "práca s tabuľkou".

Táto tabuľka vznikla vďaka úžasnému postrehu Dr. Vijayakara a dokáže veľmi zjednodušiť výber homeopatika počas akútneho ochorenia. Aplikáciu Dr Vijayakara si môžete stiahnuť do svojho mobilu https://play.google.com/store/apps/details?id=com.drprafullvijayakar.toa. Homeopatiká v aplikácii a v tabuľke nie sú zhodné. V tabuľke sú homeopatiká, s ktorými mám dobré skúsenosti v našich podmienkach.

Toto som doplnila o pozorovania mentálneho stavu, čo som sa naučila vďaka môjmu indickému učiteľovi Dr. Sehgalovi. Jemu vďačím za hlboké pochopenie, ako každé ochorenie ovplyvňuje naše správanie a ako aj malé detaily vo vyjadrovaní môžu napomôcť k výberu homeopatika.Na stránkach vyjadrujem len svoje názory. Žiadna z uvedených informácií nenahrádza lekársku starostlivosť. Pri akýchkoľvek zdravotných problémoch doporučujem navštíviť lekára. 

Obchodné podmienky
Ochrana osobných údajov